Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Ve Ne Yenir?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli Ve Ne Yenir?

Bademcik ameliyatından hemen sonra birkaç konuya dikkat etmeniz gerekir. Bunların en başında ameliyat sonrası yeme içmeye dikkat edilmesi gerekir. Bademcik ameliyatı boğazda yer alan bademciklerin iltihaplanması sonucu alınması işlemidir. Bademcik ameliyatından hemen sonra nelere dikkat etmeniz gerekir? Bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Bademcik ameliyatından yaklaşık 4 ila 5 saat yeme içmeden uzak durulmalıdır.
  • Bademcik ameliyatından sonra 2 gün itibaren bol bol su tüketilmelidir.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçların dışında herhangi bir ilaç kullanmayın.
  • Bademcik ameliyatı sonrası ağrı yaşanabilir ancak doktorunuzun verdiği ilaçlar ağrıyı sonlandırmaya yarar.
  • Ameliyattan sonra yaşanacak olan ağrının kulağa vurması normaldir.
  • Bademcik ameliyatından sonra o bölgede beyaz bir görüntü ayrıca koku olabilir, bu normal bir durumdur.
  • Bademcik ameliyatından sonra iyileşme 10 ila 15 gün sürer. Bu süre çocuklarda 5 ila 6 gündür.
  • Ameliyattan yaklaşık 5-6 gün sonra doktorunuza muayene olmaya gitmeniz gerekir.

Bademcik ameliyatından hemen sonra yukarıda belirtiğimiz noktalara önem vermelisiniz. Bademcik ameliyatından sonra yeme ve içmenize de dikkat etmelisiniz. Ameliyattan sonra ilk gün soğuk meyve suları, süt, su, dondurma veya ayran tüketebilirsiniz. Ameliyattan sonra ikinci gün yoğurt yemeye başlayabilirsiniz.

Ameliyattan sonra üçüncü gün tanesi olmayan çorbalar, sütle karıştırılmış bisküvi veya patates püresi yiyebilirsiniz. Ameliyattan sonra dördüncü gün; ekmek içi, yumurta veya pilav tüketebilirsiniz. Ameliyattan sonra beşinci gün; yavaş yavaş normal yemenize dönebilirsiniz ancak yumuşak gıdalar tercih edin. Önemli bir nokta ise iyileşme sürecine gelene kadar sıcak tüketimden uzak durun. Yiyecek ve içecekleriniz oda sıcaklığında veya soğuk olmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Bademcik ameliyatı kolay bir ameliyattır. Dikkat edilmesi gerekenlere önem verildiğinde iyileşme süresi kısadır. Yetişkinler için bu süre 10 ila 15 günü kapsar. Çocuklar içinde 5 ila 6 gün içinde iyileşme yaşanır.

Bademcik Ameliyatından Kaç Gün Sonra Normale Dönülür?

Bademcik ameliyatından yaklaşık 4 ila 5 gün sonra kişi normal yeme içme düzenine dönmeye başlayabilir. Ameliyattan sonra boğaz ağrısı yaşanabilir. Tam iyileşme için yetişkin bireylerde 10 ila 15 gün, çocuklarda 5 ila 6 gün gereklidir. Ancak bademcik ameliyatından sonra sıcak içecek ve yiyecek tüketiminden uzak durulması gerekir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyaz Tabaka Ne Zaman Geçer?

Bademcik ameliyatından sonra, ameliyatın gerçekleştiği alanda beyaz bir tabaka oluşur. Bu tabaka gayet normaldir. Ameliyattan sonra sağlıksız beslenen kişilerde tabakaya ek olarak kokuda olur. Ancak bu tabaka yaklaşık 1,5 ila 2 hafta gibi bir süre içerisinde tamamen ortadan kaybolur.

Bademcik Ameliyatından Sonra Kanama Riski Kaç Gün Sürer?

Erken kanama ameliyattan hemen sonra olur, geç kanama ise ameliyattan sonra 10 gün sonra görülebilir. Kanama olmaması için mutlaka bol sıvı tüketin.

Bademcik Ameliyatı Zor Mu?

Bademcik ameliyatı riski oldukça az bir ameliyattır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir