Bademcik Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalı?

Bademcik Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalı?

Bademcik ameliyatı bazı durumlarda insanları zor durumda bırakıp günlerce boğaz ağrısı yapabilir. Bademcik ameliyatı sonrasında ameliyat olacak kişiler bazen bir gece bazen ise hiç hastanede yatış gerçekleşmeden taburcu edilirler. Bademcik ameliyatı açık ve kesikli bir ameliyat olacağı için kanama ve sızıntılar oluşabilir. Bu tür durumlarda ameliyatı yapan doktor ile en kısa zamanda irtibat kurulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Olduktan Sonra Yaşananlar Nelerdir?

Bademcik ameliyatı olmaya karar verdikten sonra bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan bir doktor tarafından ameliyat gerçekleşmeli ve en dikkatli şekilde ameliyat yapılmalıdır. Ameliyat sonrası iki hafta boyunca ağrı ve kanamalar gerçekleşebilir. Bu ağrı ve kanamalar en hafif ve en hasarsız şekilde doktorun vereceği ilaçlarla atlatılabilir. Bademcik ameliyatı çocuklarda yetişkinlere göre daha ağrısı ve kısa sürede gerçekleşir.

Bademcik ameliyatı sonrası dört saat boyunca bir şey yeyip içmemek gerekir. Yiyeceklerde olma ihtimali olan mikroplar açık yara üzerinde yara ve iltihaplanmaya sebebiyet verebilir. Ameliyat sonrasında vücut ısısının yükselmesine bağlı olarak ateşte artma oluşabilir. Bu durum geçici olup hastaya ciddi rahatsızlık verecek bir durum değildir. Ameliyat sonrası boğazda ağrıya bağlı olarak ses tellerinde meydana gelecek değişiklik normal karşılanmalıdır. Bu durum geçici bir süreliğinedir.

Bademcik Ameliyatı Sonrasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bademcik ameliyatı ağız içinde ve hassas bir bölgede gerçekleşeceği için beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bölgede iyileşme süreci iki hafta boyunca alınan gıdalarla doğru orantılı olacaktır. Yaklaşık iki hafta süren iyileşme süreci boyunca gıdalarla ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bunları şu şekilde belirtmek mümkündür:

  1. Ameliyat sonrası hassa bölge olan bademcik kısmına çok sıcak veya çok soğuk gıdalar değmemeli
  2. Ameliyat sonrası açık yaraların bulunduğu bademcik kısmı asitli içeceklere maruz kalığı takdirde yaranın iyileşmesi gecikecektir.
  3. Bolca sıvı tüketilmeli ve vücut sıcaklığı düşürülmelidir. Tüketilen sıvıya rağmen düşmeyen ateş bir enfeksiyon belirtisi olabileceği için sıklıkla ateş kontrolü yapılmalı ve doktora bilgi verilmelidir.
  4. Ameliyat sonrası spor bırakılmalı ve yaklaşık bir hafta boyunca uygun sıcaklıkta istirahat edilmelidir.
  5. Çikolata ve içinde çikolata bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır.
  6. Pipet kullanımından kaçınılmalı ve mümkün olduğunca sıvı gıdalar tüketilmelidir.
  7. Acı ve bol baharatlı ürünler tüketiminden kaçınmalı ve bölge mümkün olduğunca su ile gargara yapılmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Sonrasında Ağızdaki Değişimler Nelerdir?

Bademcik ameliyatı sonrasında ağız içinde gerçekleşen değişimlerden bir diğeri ise alınan bademcik bölgesinden yayılan kokudur. Bu koku ağız içinde gerçekleşen bölgenin açık yara olmasından kaynaklanacağı için normal ve geçicidir. Bu bölgede oluşan gri renkteki tabakalanmanın oluşması normal olup iki hafta içinde geçeceği için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Koku ve yutkunmanın gerçekleşmesi sırasında gerçekleşecek zorluklar için doktora başvurulması gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir