Bişektomi Ne Kadar Kalıcı?

Bişektomi Ne Kadar Kalıcı? Geri Dönüşü Var Mı?

Bişektomi, yanak cerrahisi olarak da bilinen yüz estetiği çeşitlerinden biridir. Yüz hatlarını daha ince bir görüntü elde etmesi ve çıkık elmacık kemiklerine sahip olmak için geçirilen estetik müdahaledir. Bişektomi uygulaması ile daha ince ve uzun bir yüze kavuşuluyor. Yaklaşık 3-6 ay içerisinde ameliyatın etkileri geçmiş, iyileşme sürecini tamamen atlatmış kişiler için kalıcı olarak bu yüze kavuşmak mümkün oluyor. Tüm adımlar başarı ile tamamlandığında yüz son halini alır ve bu yüz şekli ile yaşama devam etmek mümkün olabiliyor..

Bişektomi İşlemi Geri Alınabilir Mi?

Bişektomi kısa süreli ve ayakta tedavi yöntemlerinden de olsa yapılan işlem yanak kısmından yağ dokusu torbalarının alınmasına dayanıyor. Bu adım işlemin kalıcı olmasında etki sahibi oluyor. Ancak çok fazla kilo artışı olduğu durumlarda yanak kısımlarında da bu durum etkili olabileceği için bişektominin etkileri ortadan kalkabiliyor. Tabi ki bu durum her kilo alımında gerçekleşmez, yalnızca çok fazla kilo artışı olduğu durumlarda yapılan işlemin etkileri yok olabiliyor.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı ayakta tedavi ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu sebeple lokal anestezi ile gerçekleştirilebiliyor. Ameliyat öncesinde ağız temizliği titizlikle yapılıyor. Ağız temizliği bişektomi ameliyatı öncesi önemli oluyor. Ameliyat esnasında oluşabilecek enfeksiyon riskini karşı önlem niteliğinde bu adıma dikkat ediliyor. Bişektomi işlemi ile yanakta bulunan yağ torbaları üzerinde gerçekleştiriliyor. Ufak kesik yardımı ile yanak içerisinde bulunan yağ dokusu torbası alınıyor. Bu işlemin ardından atılan dikişle birlikte ameliyat tamamlanmış oluyor. İki yanak için de uygulanan bu adımlar sonunda sıkıştırıcı etkili bir bandaj ile ameliyat tamamlanıyor. Bu şekilde 30 ile 45 dakika aralığında bişektomi ameliyatı tamamlanmış oluyor. Genel anestezi gerektirmeyecek kadar hızlı bir işlem olan bişektomi ameliyatı sonrada daha ince yüz hatlarına kavuşmak mümkün oluyor.

Bişektomi Ameliyat Etkileri Ne Zaman Geçer?

Standart bir bişektomi ameliyatı sorunsuz olarak geçtikten sonra ortalama 2 hafta içerisinde iyileşme süreci tamamlanıyor. Elbette bu durum kişiye göre farklılık gösterebiliyor. Ameliyat sonrası ilk üç gün çok önemli oluyor. Bu süre zarfında sert yiyecekler kaçınmak daha ziyade yumuşak yiyeceklerle beslenmek gerekiyor. Bir de özellikle güneşten uzak durmak iyileşme sürecinin kolay atlatılmasında önemli rol oynuyor. Bişektomi sonrası iltihaplanma durumları görülebiliyor. 3 ay ile 6 aylık süreçte bu durumlar karşılaşılması olasılıklar arasında yer alıyor. Çoğunlukla çene kısmında iltihaplanma durumları meydana gelebiliyor.

Bişektomi Zararlı Mı?

Bişektomi yüzden yağ alınarak işlem yapılıyor. Orantılı yağ alındığında beklenenin aksine yanakta çökmüş bir görüntü oluşuyor. Bişektomi ameliyatının zararlı olduğuna dair belirtiler bulunmuyor. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu işlemde de ufak da olsa risk olasılığı olabiliyor. Bişektomi tedavisinde görülen en büyük risk enfeksiyon halinin yaşanması gösterilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir