Bişektomi Ne Zaman Oturur? Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bişektomi Ne Zaman Oturur? Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Yanak inceltme operasyonu olarak bilinen bişekomi, hem kadınlara hem de erkeklere özel bir estetiktir. Son dönemde çok fazla araştırılan estetik operasyondur. Yüz hatlarında sorun yaşayan kişiler, genellikle bişektomiyi tercih ederler.
Olduğundan daha genç bir görüntü kazanmak isteyenler, bişektomi olurlar. Yüz hatlarındaki dengeyi sağlayan bu operasyon, önemli bir iyileşme süreci gerektirmektedir. Peki bişektomi sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Bişektomi, yüz bölgesine tam olarak ne kadarlık bir zamanda oturur?

Bişektominin Yüze Oturması

Bişektomi, genel olarak 45 dakika içerisinde gerçekleştirilen bir operasyondur. Genel anestezi ve sedasyon ile yapılmaktadır. Bişektomi bittikten sonra antibiyotik kullanımı başlar. Bu kullanım tedbir amaçlıdır. Olası tehlikelerin meydana gelmemesi açısından, antibiyotik kullanımı ihmal edilmemelidir.
Operasyon sonrasında yüze oturma dönemi başlar. Bu dönem genellikle 2 ya da 3 hafta sürmektedir. Operasyonun üzerinden 3 hafta geçtiğinde yüze oturma tamamlanmış olur. Ancak her ihtimale karşı ilk 1 ay kendinize dikkat etmelisiniz. 1 ay sonunda operasyonun gerçek sonuçları meydana çıkacaktır.

Kimler Bişektomi Yaptıramaz?

Bişektomi, herkese yapılabilecek bir operasyon değildir. Bişektominin şu kişilere yapılması uygun görülmez:
• 45 yaşından büyük olan kişilere
• Obezite olan kişilere
• Bulaşıcı bir hastalık taşıyan kişilere
Bu kişilerin bişektomi olması mümkün değildir.

Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

Bişektomi yaptırabilecek kişiler ise şunlardır:
• Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişiler
• 45 yaşından küçük olanlar
• Herhangi bir bulaşıcı hastalığı bulunmayan kişiler
Bu bireylerin bişektomi operasyonu geçirmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bişektomi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi olmadan evvel dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bu operasyondan ne gibi bir beklentinizin olduğunu doktorunuza mutlaka söyleyin. Bunun yanı sıra kronik rahatsızlıklarınızı da bildirmeyi unutmayın.
Estetik operasyon için tercih edeceğiniz doktorun, bişektomi konusunda uzman olması gerekir. Alkol-sigara kullanımı, daha öce geçirilen operasyon bilgilerini mutlaka verin. Operasyondan önce uzmanların yüzünüzü incelemesi gerekir. Fiziksel inceleme sonucunda operasyonun planı oluşturulmalıdır.

Bişektomi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi, hastanede yatma zorunluluğu bulundurmayan bir operasyondur. Operasyon sonrasında kısa bir istirahat, yeterli gelir. Asıl süreç, hastaneden çıktıktan sonra başlar. Çünkü bireyin bu operasyondan sonra kendine dikkat etmesi şarttır.
Bişektomiden sonra doktorunuzun verdiği antibiyotiği düzenli kullanmalısınız. İlaç kullanımının yanı sıra temizliğe de dikkat edilmelidir. Özellikle de ağız temizliği ön planda tutulmalıdır. Eğer doğru bir bakım gerçekleşirse oturma süreci hızlanır. Sigara gibi tehlikeli maddelerin kullanımına bir son vermeniz gerekir.
Bişektomiden sonra en fazla dikkat etmeniz gereken hususun ağız temizliği olduğunu unutmamalısınız. Yaklaşık 10 gün boyunca ağız temizliği ekstra önemsenmelidir. Enfeksiyon kapmamak için bu hijyeni kesinlikle göz ardı etmeyin. Dişlerinizi fırçalayamadığınız zamanlarda gargara yapmanız da yeterli olur. Ancak bu hijyeni sağlarken kullandığınız ürünlerin temiz olmasına da dikkat edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir