Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Yüz estetiği noktasında önemli bir konuma sahip olan burunda, büyüme ve diğer özelliklerin süreci merak edilmektedir. Vücudumuzda üç tür kıkırdak bulunur. Bunlar saydam, elastik ve fibrokartilajdır. Burnumuzda bulunan kıkırdak türü elastiktir. Elastik kıkırdak, hiyalin kıkırdağa oldukça benzerdir. Fakat, elastik lifler içermesi hiyalin kıkırdaktan farklı olmasını sağlamaktadır. Bu da dokuyu sert ama elastik olmasına sebep olur.

Burun Neden Büyür?

Yaş ilerledikçe elastik dokulardaki liflerin parçalanması sonucu zamanla sarkmaya başlar. Yer çekimine karşı koyamayan dokular, sarkar ve eski hallerine göre daha büyük gözükmeye başlar. Zaman içerisinde yanaklarımız ve dudaklarımız, kulaklarımız ve burnumuza göre hacim kaybettikleri için kulaklar ve burun bu değişimle daha büyük görünür. Doğal burun büyümesinin ötesinde, burun büyümesinin başka sebepleri de mevcuttur.
Alerjik Sebepler
Alerjisi olan insanların sahip oldukları alerji unsuruyla aynı ortamda bulunması sonucu burun etlerinde şişme meydana gelir. Bu şişme alt burun etlerinde meydana gelmektedir. Alerji kaynaklı burun büyümesi durumu, genel olarak kısa süreli reaksiyonlar içermektedir.
Konka (Burun Eti) Büyümesi
Burun içerisinde üst, alt ve orta olmak üzere 3 bölge ve 6 adet konka bulunmaktadır. Üst ve orta konkaların solunuma herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Alt konkalar, havayı nemlendirme, süzme ve ısıtma görevini üstlenirler. Alt burun etinin büyümesine konka hipertrofisi denir. Konkaların büyümesiyle burun tıkanıklığı meydana gelir. Yatar pozisyonda bu tıkanıklık yüzünden daha fazla kan birikmesi meydana gelir. Konka büyümesi sonucu septum eğrilik ortaya çıkar ve bu durumda septum eğriliği ameliyat ile düzeltilebilir. Aynı ameliyat konkaların da küçülmesini sağlar. Buna konka küçültülmesi (redüksiyonu) denir.
Burun Büyümesi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Burun gelişimini kadınlar ve erkekler olarak iki ayrı değerlendirme yapılmaktadır. Kadınlarda burun gelişimi erkeklere göre daha erken olmaktadır. Yaş konusu, gelişime ve anatomik farklılıklara göre belirlenmektedir. Erkeklerde boy, yüz ve burun uzaması 18 yaşına kadar sürerken, kadınlarda genellikle 16 yaşında büyüme durmaktadır. Bu fizyolojik sürecin tamamlanması değişkenlik göstermektedir.
Burun Büyümesini Engellemek Mümkün mü?
Eski dönemlerde tıp alanının henüz gelişmemesi sebebiyle burun küçültme işlemi mümkün değildi. Ancak günümüzde burun ameliyatı ya da burun estetiği ile burun küçültme işlemi, mümkün bir durum haline gelmiştir. Burun gelişimi yavaş da olsa sürekli devam eden bir uzuvdur. Burnun yapısı ve genetik özellikler dolayısıyla egzersizlere yanıt verme süresi değişkenlik gösterebilir. Şekillendirmeye dayalı bu egzersizler kişilerde az da olsa sonuç verebilmektedir. Burun büyümesi ve diğer fiziksel değişimleri ile ilgili, en etkili sonucu veren metot, burun estetiği operasyonudur.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği (rinoplasti), kıkırdak ve kemik yapısının değişmesi sonucu buruna yeniden şekil vermektir. Bu şekil verme sırasında, burun şekli oluşturmak için kemikleri ve kıkırdakları kesme ya da tam tersi olarak eksik yerleri tamamlama gibi işlemler mevcuttur. Rinoplasti ameliyatı iki türlü yapılabilir. Bunlar açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır:
• Kapalı teknikte kesim işlemleri burun içerisinde yapılmaktadır. İçerden çalışılarak devam eden bir ameliyat türüdür.
• Açık teknikte burunun ucuna 3-4 milimetrelik bir kesim yapılarak burun ucu açılarak devam eden bir ameliyat türüdür.
Anestezi altında yapıldığı için ağrısız bir süreç olan burun estetiği uygulamalarında, açık ya da kapalı burun estetiği uygulaması, yapılan işleme ve tıbbi hikayeye göre farklı olabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir