Burun Estetiğinden Yıllar Sonra Burun Bozulur Mu?

Burun Estetiğinden Yıllar Sonra Burun Bozulur Mu?

Günümüzde birçok insan çeşitli nedenlerden ötürü estetiğe ihtiyaç duymaktadır. Estetikler arasında en çok tercih edilen ve popüler olan burun estetiğidir. Farklı gerekçelerle burnundan ve yapısından şikâyetçi olan insanlar burun estetiği yaptırmakta ve dış görünümüne yenilik katmak istemektedirler. Peki, burun estetiği hangi durumlarda zorunludur ve burun estetiği yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Zorunludur?

Burun estetiği en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda burun estetikleri zorunlu hale gelmektedir.
Bu durumlardan bazıları kısaca şöyledir;
• Burun şeklinde doğuştan gelen yapısal bozukluklar estetiği zorunlu kılmaktadır.
• Yaşanılan bir kaza veya burnun aldığı darbe sonucu oluşan burun travmaları estetiği zorunlu kılmaktadır.
• Nefes almakta yaşanan zorluklar ve neden olduğu uyku bozukluklarının giderilmesi için estetik zorunlu hale gelmektedir.

Burun Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiğinin bir cerrahi operasyon olduğu unutulmamalıdır. Burun estetiği yaptırırken birçok hususa dikkat edilmelidir.
Bu hususlardan bazıları şöyledir;
• Burun estetiği yapacak olan doktorun alanında uzman olmasına dikkat edilmelidir.
• Burun estetiğinin gerekçesi belirlenmeli, ona uygun olacak şekilde muayene ve analizler yapılmalıdır.
• Burun estetiğinin neden yapıldığı ve burundaki temel sorunun ne olduğu belirlenmelidir.
• Burnun temel yapısının bozulmamasına dikkat edilmelidir.
• Tercih edilen hastane, klinik gibi sağlık alanlarının dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Güvenilir olmasına özen da gösterilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatlarının İyileşme Süresi

Her ameliyatın olduğu gibi burun ameliyatlarının da belli bir iyileşme süresi bulunmaktadır. Bu iyileşme süreleri kişinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Ameliyattan sonra kişi 1 hafta içerisinde kendini toparlamaktadır. Tedavi ve doktorun önerileriyle birlikte ameliyat olan kişi 15 gün içerisinde normal hayatına geri dönebilmektedir. Uyuma şekline ve günlük hareketlerinde fazla eğilip doğrulmamaya da özen gösterilmelidir.
Bununla birlikte ameliyattan sonra burunda akıntılar da meydana gelmektedir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde burnu fazla zorlamayarak temizliğine dikkat edilmeli, yazılan ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır. Peki, burun estetiğinden yıllar sonra burun bozulur mu?

Burun Estetiğinden Yıllar Sonra Burun Bozulur Mu?

Yapılan burun estetiğinin görünümü ve yapısı estetik yapılan kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ameliyattan sonra burunda ve çevresinde şişlikler ve ödem oluşmakta, iyileşmeyle birlikte burundaki şişliklerde inmektedir. Buna bağlı olarak burun ameliyattan sonra biraz aşağı doğru inmektedir. Yapılan estetik ameliyatının üzerinden 12 ile 15 ay geçmiş, burunda ve yapısında herhangi bir bozulma meydana gelmemişse ilerleyen yıllarda da bir değişiklik olmayacaktır.
Fakat kişiden kaynaklanan sorunlar hasebiyle, ameliyatın üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra burun yapısında değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler burunda eğilme, düşme ve yapısal bozukluklar olarak kendini gösterebilmektedir. Bu bozukluklar kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve kişinin anatomik yapısından kaynaklanmaktadır. Burun estetiği yaptıran kişi oldukça dikkatli olmalı, burnuna darbe almaktan kaçınmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir