Burun Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Burun Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?
Burun eti, burun boşlunun üst kısmında bulunan iki yumuşak doku parçasıdır. Burun etlerinin görevi, nefes aldığımız havayı ısıtmak, nemlendirmek ve temizlemektir. Burun eti büyümesi, burun etlerinin normal boyutunu aşması durumudur. Burun eti büyümesi; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı ve horlama gibi çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.
Burun eti büyümesinin nedenleri tam olarak bilinememekle birlikte, aşağıdaki faktörlerden dolayı da kaynaklanıyor olabilir:
• Alerjiler: Alerjik rinit, burun etlerinin büyümesine ve şişmesine sebep olabilir.
• Sinüzit: Burun etlerinin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olabilmektedir.
• Horlama ve uykuda solunumun durması: Burun etlerinin sürekli olarak aşırı hava akımına maruz kalmasına neden olarak büyümeye sebep olabilir.
• Çevresel faktörler: Kirlilik, sigara dumanı ve havadaki kimyasallar gibi birçok çevresel faktör, burun etlerinin büyümesine neden olabilir.
• Genetik faktörler: Burun eti büyümesi, genetik faktörler ile alakalı bir durum da olabilir.
Yukarıdaki faktörler burun eti büyümesine neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda bir doktora başvurmak en iyi çözüm yöntemi olacaktır.

Burun Eti Büyümesinin Teşhisi
Burun eti büyümesi, genellikle burun muayenesi ile teşhis edilir. Doktorunuz, burnunuzu ve burun etlerinizi inceler ve gerekirse gereken testleri sizden isteyebilir. Bu testler alerji testi, sinüzit testi gibi olabilir. Yapılan incelemelerden sonra doktorunuzun tavsiyelerini dinleyerek hareket edebilirsiniz. Sorunun çözümü için gereken tedavi doktorunuz tarafından sağlanacaktır.

Burun Eti Büyümesinin Tedavisi
Tedavi, semptomların şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Hafif vakalarda, burun spreyleri ve antihistaminikler gibi ilaçlar yeterli olabilmektedir. Daha şiddetli vakalarda burun eti ameliyatı gerekebiliyor.
Burun spreyleri ve antihistamniikler, burun etlerinin şişmesini azaltarak burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur. Bu ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınabilir. Düzenli bir tedavi ve kullanım sonucunda artık daha rahat nefes alabileceksiniz. Burun etleriniz sizi artık rahatsız etmeyecektir. Tedavi sürecinizi doktorunuz ile takip etmeniz önemlidir.

Burun Eti Ameliyatı
Burun etlerinin boyutunu küçültmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Burun eti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır ve genellikle 1 saatten kısa sürmektedir. Bu ameliyat, aşağıdaki durumlarda gerekebilir:
• İlaçlara yanıt vermeyen şiddetli burun tıkanıklığı
• Horlama
• Geniz akıntısı
Yukarıdaki gibi birçok sebep burun eti ameliyatı gerektirebilir. Her ameliyatta olduğu bu ameliyatında riskleri vardır. Bu risklerden bazıları ise şunlardır:
• Kanama
• Enfeksiyon riski
• Burun akıntısı
• Ağrı
Yukarıdaki gibi risklere sahiptir. Burun etinin büyümesine engel olabilmek için bazı önlemler alınabilir. Gereken önlemler alındıktan sonra burun eti büyümesinin önüne geçilebilmektedir. Burun eti büyümesi sorunu yaşıyorsanız en kısa zamanda bir uzmana başvurmanız gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir