Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Doğru şekilde nefes alınması insan sağlığı için çok önemli bir konumda yer almaktadır. Doğru nefes alabilmek için de burnumuzun tıkanık olmaması gerekmektedir. Burun tıkanıklığı insanları zor durumlarda bırakabilecek durumlar arasında yer almaktadır. İnsanların burun tıkanıklığı konusuna gerekli şekilde özen göstermesi ve gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Burun tıkanıklığı sorununun pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler aşağıdaki gibi listelenebilmektedir;
• Polen, toz, evcil hayvan tüyleri ve küflere maruz kalma,
• Kıkırdak eğriliği yani diğer adıyla Deviasyon,
• Hamile kadınlardaki hormonsal değişimler,
• Solunan havanın kuru olması,
• Burun etinin şişmesi durumu,
• Parfüm ve kolonya gibi parfümeri ürünleri
• Yüksek tansiyon hastalığı,
• Solunan havanın kirli olması,
• Uyku apnesi gibi pek çok durum burun tıkanıklığına yol açabilen nedenler arasında yer almaktadır.
Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçirilir?
Burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu insanlar tarafından merak edilmekte ve devamlı olarak araştırılmaktadır. Burun tıkanıklığı durumlarının giderilmesi için pek çok yöntem söz konusu olmaktadır. Buruna tuzlu su çekilmesi, nefes alınan ortamın nemlendirilmesi, bol sıvı tüketilmesi, burun spreylerinin kullanılması, antibiyotik tedavileri, başın yüksek bölümlerde tutulması, yüz bölgesine sıcak kompres uygulanması, c vitamini kullanımları, tavuk çorbası içilmesi, baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi, okaliptüs yağının kullanılması en önemli çözümler arasında yer almaktadır. Bu yöntemlerin dikkatli ve özenli şekilde uygulanması burun tıkanıklığı sorununa çözüm olabilmektedir. Bu yöntemler arasından demeler yapabilir ve sorununuzu kısa süreler içerisinde çözebilirsiniz. Ayrıca daha hızlı veren başka bir yöntem bulunmaktadır. Dilinizi ağzınızın içerisinde bulunan en yüksek noktaya değdirmeye çalışırken parmağınızla anlınızın ortasında gel git hareketi yapmanız burun tıkanıklığınızın kısa süreler içerisinde açılmasını sağlamaktadır. Bu yöntem pek çok insan tarafından devamlı olarak tercih edilmektedir.
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Durumlarında Ne Yapmak Gerekir?
Bebeklerde burun tıkanıklığı durumu çok fazla yaşanmakta ve zorlu süreçlerin yaşanmasını sağlamaktadır. Çocukların rahat nefes alabilmeleri en önemli konular arasında yer almaktadır. Bebeklerinizin burunlarının tıkanması durumlarında belli başlı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Çocuklarınızın burnuna buhar uygulaması, burun ampulü şırıngası kullanımı, anne sütü, burun aspiratörü kullanımı, sıcak meyve suyu içirilmesi gibi pek çok yöntem çocuklar özelinde faydalı sonuçlar vermektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini uyguladığınız zaman çocuklarınızın burunlarını kısa süreler içerisinde temizleyebileceksiniz. Burnu temizlenen çocuğunuz ise daha sağlıklı şekilde nefes almaya başlayacak ve stresli yapılarından kurtulacaktır. Tüm bu yöntemlerin bebekler üzerinde dikkatli ve özenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir