Dudak Dolgusu Ödemi Şişliği Ne Zaman İner?

Dudak Dolgusu Ödemi Şişliği Ne Zaman İner?

Dudak dolgusu sonrası kişide bazı komplikasyonlar görülür. Bu genellikle dudaklarda şişlik, ödem, morarma gibi etkilerdir. Fakat bu etkiler gayet normaldir. İşlem esnasında dudağa enjeksiyon yardımıyla dolgu maddesi enjekte edilir. Bu işlem ödeme ve şişliğe neden olur.
Çoğu kişi bu ödemden dolayı büyük bir telaşa kapılır. Fakat korkulacak bir şey yoktur. Bu ödem ve şişlik kısa zaman içinde kendiliğinden yok olur. Operasyon sonrası şişliğin derecesi fazladır. Fakat 1 hafta ve 10 gün içerisinde bu ödem giderek azalır. Dudaklar daha estetik ve daha çarpıcı bir görünüme kavuşur. Geçmeyen şişlik ve ödem durumunda en kısa zamanda doktora danışmak gerekir.

Dudak Dolgusu Sonrası Oluşan Ödem Ve Şişlik Nasıl Yok Edilir?

Ödem ve şişliği azaltmak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler oldukça kolay ve ev ortamında yapılabilen işlemlerdir. Dudaktaki ödemi atmanın en etkili yolu bol sıvı tüketmektir. Bol bol su içmek ödemi atmaya yardımcı olur. Şişliği gidermek için ise buz uygulaması tavsiye edilir.
Nemli bir bezin arasına buz koyun ve dudak kısmına buz kompresi uygulayın. Bu işlem dudaktaki ağrı ve şişliğe iyi gelecektir. Aynı zamanda kişinin bazı alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar dudaklarda hassasiyete neden olur. Bu yüzden şişlik ve ödem geçene kadar tavsiye edilmez.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dudak dolgusu sonrası bazı hususlara ayrıca dikkat etmek gerekir. Peki dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
• Dolgu sonrası en az 2 saat bir şey yiyip içmemek gerekir.
• İşlemden hemen sonra ruj sürmek sakıncalıdır.
• Dolgunun daha kalıcı olması için işlem sonrası yoğun egzersizden kaçınmakta fayda vardır.
• Havuz, deniz gibi alanlara girmemek gerekir. Bu alanlardan enfeksiyon kapma riski her daim vardır.
• İlk 2 gün öpüşme tavsiye edilmez. Sert öpüşme dudak dolgusuna zarar verebilir.
Bu gibi konularda daha dikkatli davranmak gerekir. Aksi halde dudakta ağrı, şişlik gibi etkenler görünmeye başlar. Aynı zamanda dolgunun kalıcılık süresi de bu durumdan olumsuz yönde etkilenir.

Dudak Dolgusu Sonrası Hangi Kremler Kullanılır?

Doktor önerisi dışında krem ve ilaç kullanmak oldukça tehlikelidir. Kişide alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Öncelikle dudağın nem dengesini korumak gerekir. Doktor tavsiyesi ile nemlendirici krem kullanımına başvurulabilir. Bu süreçte şişlik ve morarma çok fazla görülür. Bu yüzden şişlik azaltan kremler tercih etmek gerekir.
K vitamini içerikli kremler morarmaya ve ödeme karşı oldukça başarılı kremlerdir. Bu süre zarfında tercih edilebilir. Dudakta aşırı ödem ve şişlik bazen alerji belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bu gibi durumlarda hemen uzman hekime danışmak gerekir. Hekim ciddi bir yan etki sezdiği taktirde dolguyu eritme yöntemini tercih eder ve buna uygun bir tedavi hizmeti yürütür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir