Gamze Estetiği( Yanakta Çukur Oluşturulması)

Gamze Estetiği ile ilgili algıda ortak bir görüş olmasa da, son yıllarda artan raporlar, bu estetiğin giderek daha popüler hale geldiğini göstermektedir. Gamze (yanakta çukur oluşturma işlemi ), bazı kişilerde doğuştan gelirken, bu özelliğe sahip olmayanlar için estetik operasyonlar tercih edilebilmektedir. Gamze (yanakta çukur oluşturma işlemi ), estetik operasyonlar arasında son yıllarda gözle görülür bir artış yaşamaktadır. Fazla kiloların gamze görünümünü yok ettiği ya da var olan gamzenin zayıflama ile ortaya çıktığı düşüncesi kesin bir doğruluk taşımamaktadır. Var olan gamze, fazla kilo alındığında daha az belirgin olabilir, ancak tamamen görünmez hale gelmez. Doğal olarak kilo verme sürecinde gamzenin ortaya çıkması her zaman garantili değildir.

Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Gamze estetiği, yapılan işlemlerin benzerliğinden dolayı bişektomi ile aynı operasyon gibi algı yaratabiliyor. Ancak iki ameliyatın benzer olduğu noktalardan birisi lokal anestezi ile gerçekleştiriliyor olması bir diğeri de uygulamanın yanak çevresinde yapılması. Amaçlarına bakıldığında bu iki işlem birbirinden ayrılıyor. Gamze (yanakta çukur oluşturma işlemi ), belirlenen kısımlarda çukur oluşturmak adına işlem yapılırken bişektomi ise yanak içerisinde yer alan bichat yağ dokusunun alınması işlemidir. Dolayısıyla bu ikisi birbirinden farklı işlemleri temsil ediyor. Gamze estetiğinin yapılış aşaması şu şekilde;
• İlk adım işlem yapılacak alanda işaretlemeler yapılıyor.
• Lokal anestezi ile bu alanlar uyuşturuluyor ve gülme kası ağız içinde bulunan mukozaya dikiliyor. Buna ek olarak bir diğer yöntem ise gamze olacak yerden yağ ya da kas dokusu çıkarılıyor.
• Genel hatlarıyla gamze estetiği mimik ve yüz kasları üzerinde yapılan işlemleri kapsıyor.
• İşlem süresi boyunca gerekli alanlarda kaslar birbirine dikişlerle bağlanıyor. Ve dikiş esnasında eriyen özellikte ipler kullanılıyor.
Bu işlemlerin ardından gamzelerin belirgin olarak kendini göstermesi için gerekli süre 1 aydır. 1 ayın sonunda da doğal görünümlü gamzelere kavuşmak mümkün oluyor.

Gamze Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Gamze estetiği, genellikle ciddi cerrahi müdahaleler gerektirmeyen bir estetik prosedürdür. Bu nedenle, özel sağlık sorunları olmayan ve reşit yaşa gelmiş herkes tarafından yaptırılabilir.
Ancak, aşağıdaki durumlarda gamze estetiği düşünülmemelidir:
• Estetik planı olan kişiler, kullanmak zorunda oldukları ilaçlarla gamze estetiği prosedürü arasında olumsuz etkileşim riski taşıyabilirler. Bu tür bir durumu olan kişilerin gamze estetiği yaptırmadan önce doktorlarına danışmaları önerilir.
• Yaşı çok genç olan kişiler, estetik için gerekli olgunluk düzeyine ve karar verme yeteneğine sahip olmayabilirler. Bu nedenle, ergenlik çağındaki kişilerin gamze estetiği yaptırmaktan kaçınmaları daha uygundur.
• Daha önce yapılmış olan yanak dolgusu veya başka bir estetik müdahale, gamze estetiği ile çakışabilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu durumda, önceki estetik müdahaleler tamamlanmadan gamze estetiği düşünülmemelidir.
Bu kriterlere uyan kişiler dışındakiler genellikle gamze estetiği için uygun adaylardır. Ancak, her durumda, uzman bir doktorla danışmak ve kişiselleştirilmiş bir değerlendirme almak önemlidir.

Gamze Estetiği Komplikasyonları Nelerdir?

Gamze estetiği, tıpkı diğer cerrahi müdahaleler gibi birtakım riskleri içinde barındırır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi, gamze estetiği de potansiyel riskleri bulunmaktadır. En sık karşılaşılan riskler arasında kanama ve enfeksiyon gelir.
Ancak, deneyimli ve uzman bir cerrahın operasyonu gerçekleştirmesi ve hastanın da ameliyat sonrası dönemde önerilen talimatlara uyumu, bu riskleri minimize eder. Özellikle enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyat sonrası antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.
Bir diğer olası komplikasyon ise, ameliyat sonucunda gamzede istenenden daha fazla çukur oluşmasıdır. Bu, doğal olmayan bir görüntüye neden olabilir. Ancak, bu tür durumlar da ikinci bir müdahale ile kolayca düzeltilebilir.
Ameliyat öncesinde doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşarak, gamze estetiği işlemiyle ilgili beklentilerinizi ve potansiyel riskleri tartışmanız önemlidir. Bu şekilde, olası komplikasyonlara karşı bilinçli olabilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Genel olarak, gamze estetiği ameliyatının ciddi riskleri olmamakla birlikte, doğru bilgilendirme ve hazırlıkla olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür.

Gamze Estetiği Kalıcı mıdır? Geçici midir?

Gamze estetiği işlemlerinin kalıcılığı, kullanılan yönteme ve materyallere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin, ağız içerisine yerleştirilen ipler zamanla gevşeyebilir, bu da gamzenin belirginliğinin azalmasına neden olabilir. Genellikle bu iplerin ömrü yaklaşık dört – altı ay olarak belirtilir ve bu sürenin sonunda gamze estetiğinin ilk günkü görünümünü koruması zorlaşabilir.
Bu nedenle, gamze estetiği yaptıran bireylerin, işlemin kalıcılığı konusunda bilinçli olmaları ve belirli bir süre sonra olası gevşemeleri göz önünde bulundurmaları önemlidir. İplerin etkisini yitirdiği durumda, istenildiği takdirde yeniden gamze estetiği işlemi tekrarlanabilir.