Gummy Smile Ne Demek? Nasıl Düzeltilir?

Gummy Smile Ne Demek? Nasıl Düzeltilir?

Gummy smile tanımı; gülümseme esnasında diş etlerinin bariz olarak görünmesiyle, pek de estetik bulunmayan ve birçok insan tarafından sorun olarak algılanan bir durumdur.
Diş eti gülümsemesi ifadesiyle de alınan bu sorun, çözüm için farklı tekniklerin ve tedavi yöntemlerinin uygulanmasını gerekli kılmıştır. Bu konu hakkında; gummy smile ne demektir, kimlerde görülür, nasıl düzeltilir, başlıklarına da bakılmalıdır.

Gummy Smile Nedir?

Gülümsemenin estetik bir güzellik kattığı, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan bir bilgidir. Ancak bu estetik güzellik, gülümsemenin güzel olmasıyla doğrudan bir orantı içerisindedir. Dişlerin temiz bir şekilde ve tam halinin görünerek gülümsenmesi, insanların estetik bulduğu gülümseme şeklidir.
Ancak; diş etlerinin dişlerden daha fazla öne çıktığı, gülümseme ile üst çenenin göründüğü durumlar birçok insan için itici bulunur. Bu şekilde, üst çenedeki diş etlerinin gülümseme sırasında görülmesine ‘gummy smile’ adı verilir.

Gummy Smile Düzeltme Yöntemleri Nelerdir?

Diş etlerinin bariz şekilde görünmesi sorununu çözmek, bazı yöntemlerin kullanılmasıyla mümkündür.
Bu yöntem ve teknikler ise:
• Damak yapısına tel taktırılması
• Dişlere tel taktırılması
• Diş plakları veya diş yapısı değiştirici araçlar kullanılması
• Diş etlerinin bir kısmının, diş hekimleri tarafından belirlenen şekilde kesilerek dişlerin daha fazla öne çıkarılması
• Dudak dolgusu yaptırılması
Gibi yöntemlerin her biri, diş etlerinin bariz görünümünü ortadan kaldırmak ve çok daha estetik bir gülüş için gereken yöntemlerdir.

Gummy Smile Nasıl Düzeltilir?

Diş etleri görünüm sorununun ortadan kaldırılması, ya diş hekimleri tarafından ya da diş alanında da uzmanlık kazanmış olan estetik uzmanları tarafından yapılacak müdahaleler ile sağlanır. Bu sorunun düzeltilmesi diş hekimleri tarafından gerçekleştirilecekse; diş yapısına veya damak yapısına tel takılır.
Bu yöntemde ağız yapısı, daha toparlanmış bir hal ve dişleri daha fazla öne çıkaracak şekilde gelişir. Doğal olarak da diş etlerinin daha geri planda kalması sonucunda gummy smile sorunu çözülmüş olur. Eğer sorunun çözümü için estetik uzmanlarından tedavi alınacaksa; özellikle üst dudak için dudak dolgusunun yapılması sağlanır.
Çünkü bazı insanların üst dudağının küçük ve ince olması, gülümsem esnasında diş etlerinin çok fazla öne çıkmasına neden olur. Dudak dolgusu sayesinde ise gizlenmiş olan diş etleri, görsel bir gülümseme bırakacaktır.

Gummy Smile Kimler İçin Düzeltilebilir?

Gummy smile sorunu, genel olarak ergenlik sonrasında ortaya çıkan problemlerden bir tanesidir. Çünkü ergenlik dönemi sayesinde bireyin; diş yapısının oturmaya başladığı, damak yapısının şekline kavuştuğu ve tedavi alınması gereken durumlarda vücudun buna hazır olduğu bir dönemdir.
Doğal olarak da, gülüş tasarımıyla diş eti görünmesini ortadan kaldırmak isteyen kişinin en azından ergenlik dönemine girmiş olması gerekir. Alt sınır bu şekilde olurken, üst sınır için herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu aralıktaki herkes tarafından gummy smile sorununun çözümü için işlemler başlatılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir