Gummy Smile Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Gummy Smile Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Gummy smile etkisi 4 ay kadar devam etmektedir. 4. aydan sonra botulinum toksin bozulmaya başlamaktadır. 6. aya gelindiğinde ise botulinum toksini vücut tamamen eritir.

Gummy Smile Nedir?

Gummy Smile insanların gülerken ya da konuşurken normalden daha fazla diş etlerinin görünmesine denir. Konuşurken üst dudak altında kalan diş etlerinin 2 veya 3 mm görünmesine Gummy Smile yani dişeti gülüşü denir. İnsanda dişlerin büyük olduğu algısını oluşturmaktadır.
Gülüş Estetiği açısından önemli bir tedavidir. Gülüşte etkili kasların reaksiyonunun azaltılması ile tedavi edilmektedir. Gummy smile tedavisinde botulinum toksin kullanılmaktadır. Kişinin durumuna göre 2, 4 ya da 5 noktaya enjeksiyon uygulanabilir. Bu enjeksiyon işlemi ağrısız bir işlemdir.
Etkisi de 4 ya da 6 aya kadar devam etmektedir. Toplum içerisinde Gummy Smile oranı %7 veya %9 arasında değişir. Gummy Smile kas sorunları dışında, kısa üst dudak yapısı, diş eti ve iskelet sorunlarından kaynaklanabilir. Bu nedenlerin dışında kalan sorunlar için ise mutlaka bir diş hekimi den yardım almanız gerekir.
Gummy smile uygulaması yapılmadan önce işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik krem uygulanır. Bu uygulama ile hastalar acı hissi duymaz. Nazolabial hattı üzerinde bazı noktalara enjeksiyon yapılır. Bu uygulama 5 ya da 10 dakika kadar sürer. Uygulama sonrasında da hastalar günlük yaşamına aynen devam edebilir. Hata 10 veya 5 gün içerisinde tekrar dan kontrol için gelebilir.

Gummy Smile Nedenleri

Gummy smile projeleri bazı nedenlere dayanır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;
• Üst dudağın ince olması
• Bazı hipertansiyon ilaçlarına dolayı diş etlerinde büyüme yaşanması
• Üst çenede dış kısmında kemik büyümesi gelişmesi
• Diş eti hastalıklarından dolayı gelişen inflamasyon
• Diş yüksekliğinin küçük olması
• Üst dudak kasımın hipermobil olması
Gummy smile bu nesnelere bağlı olarak gelişebilir.

Gummy Smile Tedavi Yöntemleri

Gummy smile probleminden kurtulmak için bazı yöntemlere başvurulur. Bu yöntemler;
• Gingivektomi operasyon
• Ortodantik tedavi
Lokal anestezi yöntemi ile uygulamama yapılır. Acı hissi olmaz. Bazı nedenlere bağlı olarak gelişen gummy smile sorununun üstesinden bu yöntemlerle kolaylıkla gelinebilir. Daha estetik bir gülüş için bu tedavilere ihtiyaç duyulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir