İp Askı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İp Askı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yüz gerdirme teknikleri arasında ip kullanılarak gerdirme uygulamasının ilk sıralarda olduğu gözlemlenmektedir. İp kullanılarak gerdirme işlemleri hastaya herhangi bir kesi uygulanmamasını ve işlem süresinin oldukça kısa olması sebebiyle en sık tercih edilen uygulamadır.

İp Askı Uygulanmasını Kimler Tercih Etmeli?

Özellikle yüz bölgesinde sarkmalar yaşayan ve hacim kaybı görülmekte olan her birey ip askı uygulamasını tercih edebilmektedir. Genel anlamda 30 yaş ve üstü bireylerde görülen çene, yüz ve boyun sarkmaları ya da kas düşüklüğü gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle 30 yaş ve üstü bireyler daha çok bu uygulamadan faydalanmak istemektedir.

İp Askı Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

İp askı uygulaması öncesinde uygulama gerçekleştirilecek olan bölgelerin tespiti yapılır. Bu tespit sırasında yüz üzerinde belirli işaretlemeler gerçekleştirilir. Hastanın ihtiyacı doğrultusunda istenilen teknik ve konu sayısı belirlendikten sonra işlem yapılacak bölge için anestezi uygulaması gerçekleştirilir.
İp askı uygulamasının gerçekleştirileceği bölgeye bölgesel anestezi uygulanması ardından cilt temizliği yapılmakta ve sonrasında uygulamaya başlanmaktadır. İp askı uygulaması genellikle 25 ile 30 dakika arasında tamamlanmaktadır.

İp Askı Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İp askı uygulaması sonrasında hastaların günlük yaşantısına hemen geçmesi mümkün olabilmektedir. Ancak işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar ise şöyle sıralanabilir;
• Yüzüstü olacak şekilde yatmamak
• İşlem sonrasında 21 ile 30 gün olacak şekilde aşırı mimik hareketlerinden kaçınmak
• 5 ile 7 gün içerisinde günde 2 kez olmak üzere iplerin giriş ve çıkış bölgeleri için doktor tarafından önerilen antibiyotikli krem sürülmesi
• İşlem sonrasındaki 21 ile 30 gün içerisinde spor yapmaktan güneşten ve masaj yaptırmak da uzak durulmalıdır.

İp Askı Uygulaması Neden Yapılır?

Bireylerin özellikle orta yaş sonrasında yaşlanmaya bağlı olarak vücudundaki kalojen miktarının azalması yüz sarkmalarına neden olmaktadır. Bu saçma problemleri ise özellikle estetik açıdan sorun yaşatmaktadır.
Sarkma problemlerinden kurtulmak isteyen bireyler kısa sürede tamamlanan ve herhangi bir kesiye neden olmayan ip askı yöntemini kullanarak istedikleri görüntüye kavuşabilmektedir.

İp Askı Uygulamasında Kullanılan Ürünler

İp askı yönteminden farklı türden çeşitli iplerinin kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu iplerin sahip olması gereken ortak özellik insan dokusuna uygun olması ve zamanla cilt altında eriyebilmesidir.
İp askı uygulamasında tercih edilen bu ipler zamanla erimeye başlamakta ve vücudun kolajen yapımını tetiklemektedir. Böylelikle bireylerin cilt kalitesi artmaktadır. İp askı uygulamasında tercih edilen ip çeşidi genellikle polilaktik asit şeklinde olmakta ve bu ipler cilt altında eriyerek cildin kolajen dokusuna etki etmektedir. Bu türlerinin cilt altında erimeleri genellikle 10 ile 12 hafta arasında değişebilmektedir.
Yapılan uygulamanın kısa bir sürede tamamlanması, sıklıkla ip askı uygulamasının tercih edilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda kullanılan ip türünün vücutta kolay bir şekilde erimesi ve işlem sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmemesi uygulamanın olumlu yanları arasında sıralanabilmektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir