Kepçe Kulak Kime Denir?

Kepçe Kulak Kime Denir?

Kepçe kulağa görünümünden dolayı yelken kulak adı da verilmektedir. Kepçe kulak sorunu hastalık sayılmaz fakat en yaygın görülen kulak şekli bozukluğudur. Kulaktaki kıkırdak gevşekliğinden veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden dolayı, kulakta görülen yana ya da öne eğilim potansiyelidir. Kişinin iki kulağında kepçelik görülebildiği gibi sadece tek kulağında kepçe kulak görülebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe Kulak ameliyatı; kulak şeklini düzeltmek, kulağın bulunduğu pozisyonu veya kulağın boyutunu değiştirmek adına yapılan kulak şeklini düzeltme ameliyatıdır. Kepçe kulak ameliyatının tıptaki bir diğer karşılığı ise otoplastidir. Kepçe kulak olma nedeni kıkırdaklardan ya da kıvrımlardan kaynaklanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Estetik açıdan sevilmeyen kepçe kulağın şekli ameliyatla düzeltilebilir. Bu ameliyat kimlere yapılır:
• Kulağının şeklinden memnun olmayan kişilere,
• Kulak arkasındaki kemiğin kulak kepçesine uzak olması nedeniyle kulağı kepçe görünümünde olan kişilere,
• Büyük ve bozuk kulaklara sahip olan kişilere,
Yukardaki maddelerde yer alan durumlardaki kişilere Otoplasti ( Kepçe kulak ameliyatı) yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Kepçe Kulak ameliyatı için 5 yaş ve sonrası uygun görülmektedir. Bu yaştaki bir çocuğun kulakları, %80 oranında kendi büyüklüğüne ulaşmış olacaktır. Bu ameliyat neticesinde çocuk, hem güzel bir kulak görünümüne sahip olacak hem de okul öncesi çağda olduğu için okul ortamında diğer çocuklar tarafından dalga geçilmekten kurtulacaktır. Bunun neticesinde yaşanacak olası bir psikolojik travmadan kurtulmuş olacaktır.
5 veya 7 yaş aralığındaki çocukların kulaklarında kepçelik ya da büyüklük varsa ve Otoplasti olduysa, okul ortamında özgüvenlerini kaybetmemiş olacaklardır. Yani kepçe kulak ameliyatını 5 yaşından itibaren yaptırmak daha kolay ve daha sıkıntısız olmaktadır. Bazı durumlarda ve doktorun daha uygun gördüğü vakalarda kepçe kulak ameliyatı 3 yaşındaki çocuklara da yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı, kulak arkasından yapılarak; dikişlerin kulak arkasında gizlenmesi ve estetik açıdan daha güzel bir görünüm yakalamak amacıyla yapılır. Kulak arkasında ufak kesikler açılır. Kıkırdak doku bu sayede zayıflatılır. Daha sonra kesilen bölgeye kalıcı sütun eklenir ve kulağa istenen ve doğru şekil verilir. Kepçe kulak ameliyatı 1- 2 saat sürer ve ameliyat olan kişi 4-5 saat hastanede müşahede altında tutulup, süre bitiminde eve gönderilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Sürecinde Ne Olur?

Kepçe Kulak ameliyatı bittikten sonra kulaklar sarılarak, kulak dokularının zarar görmemesi ve iyileşmesinin kolaylaşması sağlanır. Sargılar 2 veya 4 gün boyunca kulakta tutulmalıdır. Ameliyat sonrası dikişler bir hafta içinde alınır. Ameliyattan sonraki bir hafta banyo yapılmamalıdır ve kafadan girmeli dar giysiler giyilmemelidir.
1 haftanın sonunda banyo yapılabilir fakat kulak ıslak bırakılmamalıdır. Ameliyattan sonra 2-3 istirahat da gerekir. Ayrıca ameliyatın ardından 1 ay boyunca gözlük, küpe, taç gibi kulağa temas eden şeyler takılmamalıdır. Ameliyat sonrası iltihap önleyici ilaçlar kullanılmalıdır. Ameliyat sonucu 6-8 hafta boyunca yatarken teması önleme adına, kulakları örten bir bant kullanılması önerilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir