Kulak Burun Boğaz Hangi Hastalıklara Bakar?

Kulak Burun Boğaz Hangi Hastalıklara Bakar?

Hastalar tarafından sıkça başvurulan bir bölüm olan kulak burun boğaz hastalıkları bölümü, oldukça geniş bir hastalık çeşitliliğine sahiptir. Kulak burun boğaz hastalıkları bölümünün bu kadar fazla hastalık çeşitliliğine sahip olması ve bazı hastalıkların diğer branşlar tarafından bakılabilmesi, bu bölümün tam olarak hangi hastalıklara baktığının anlaşılmasını güçlendirir. Çoğu hasta, bu yüzden kulak burun boğaz bölümünün tam olarak hangi hastalıklara baktığını merak eder. Peki, kulak burun boğaz hastalıkları bölümü, tam olarak hangi hastalıklara bakar?

Kulak Burun Boğaz Bölümünün Baktığı Hastalıklar Nelerdir?

Kulak burun boğaz hastalıkları genel olarak kulak, burun ve boğaz ile ilgili tıbbi veya cerrahi problemlerle ilgilenir. Bu organlarla ilgili problemler pek çok hekim tarafından yüzeysel incelenebilir fakat bu organlarla ilgili ciddi problemlere kulak burun boğaz hastalıkları bölümü bakar. Kulak burun boğaz bölümünde, bu organlarla ilgili problemlere özel hazırlanış cihazlar bulunur. Bu yüzden kulak burun boğaz hastalıklarının hangi hastalıklara baktığının bilinmesi, çok önemlidir. Bilinmesi önemli olan bu hastalıklar nelerdir? Bu sorunun cevabını hep birlikte görelim.

İşte Kulak Burun Boğaz Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Kulak burun boğaz bölümü çok çeşitli hastalıklara bakar. Bu hastalıkların gerek tıbbi gerekirse de cerrahi tedavisiyle ilgilenen bu bölümün hastalıklarını bölümlere ayırarak öğrenmek, daha kolaydır. İşte kulak burun boğaz bölümünün baktığı hastalıklar.
• Kulak ile ilgili hastalıklar: Kulak ile ilgili neredeyse tüm hastalıklara bakılır. Dış kulak yolu enfeksiyonu, iç kulak yolu enfeksiyonu, sağırlık, kulağın şeklinin bozuk olması akla ilk gelen nedenlerdendir. Ayrıca denge ile ilgili problemler iç kulaktan kaynaklanabileceği için, bu hastalığa da bakılır.
• Burun ile ilgili hastalıklar: Burun akıntısı, burunda kızarıklık, nefes almada zorlanma, geçmeyen burun kanaması; kulak burun boğaz bölümü tarafından bakılır. Ayrıca burnunun şeklinden memnun olmayan kişilere, kulak burun boğaz doktorları tarafından rinoplasti denilen estetik ameliyat uygulanır.
• Boğaz ile ilgili hastalıklar: Yutma güçlüğü, yutarken ağrı hissetme, ses kısıklığı; kulak burun boğaz bölümü tarafından bakılır.
• Diğer hastalıklar: Sinüzit, yüz ile ilgili şekil bozuklukları, yüzde veya boyunda oluşan şişlik ve bu bölgelerde ortaya çıkan kanserler; kulak burun boğaz tarafından bakılır.
Yukarıdaki hastalıkların gerek tıbbi gerek ise cerrahi tedavileri kulak burun boğaz tarafından yapılır. Bu hastalıklar bazen komplike hale gelir. Eğer böyle olursa kulak burun boğaz hastalıkları, diğer bölümlerden yardım alarak bu hastalıklara bakmaya devam eder.

Kulak Burun Boğaz Bölümüne Nasıl Muayene Olunur?

Kulak burun boğaz hastalıklarına muayene olmak için önce randevu almak gerekir. Randevu ise 182’yi arayarak veya internet üzerinden(Merkezi Hekim Randevu Sistemi) alınabilir. Randevu alırken hastaya ait bilgileri, tam ve doğru bir biçimde söylemek önemlidir. Randevu alınan gün ve saatte hastanede olmak gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir