Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kepçe kulak veya kulak şeklindeki bozukluklar her on kişiden birinde görülür ve doğru anatomik şekli elde etmek için ameliyat gerekebilir. Genellikle hastalar kepçe kulak şikayetiyle başvursa da, şekil ve dereceleri farklı olduğundan, hasta ve doktor arasındaki birebir görüşme önemlidir.
Kulaklar, bebeklik çağından itibaren şekil almaya başlar ve yanlış müdahalelerle kalıcı değişiklikler olabilir. Kulak estetiği ameliyatı, hızlı ve etkili bir şekilde doğru sonuçları elde etmenizi sağlayan nispeten ağrısız bir prosedürdür.

Ameliyat sonrasında, kulak arkasında küçük bir kesi izi kalabilir ancak bu iz genellikle görünmez ve birkaç ay içinde tamamen kaybolur. Op. Dr. Eda Çabuk Horoz gibi deneyimli bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilen kulak estetiği ameliyatı, doğal ve dengeli sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Kepçe Kulak Estetiği ( Otoplasti)

Kepçe kulak estetiğinde hastanın kulak yapısındaki kıkırdak desteğine bağlı olarak beklenenden daha fazla bükülme ve kulağın beklenenden daha fazla katlanma yaşanması Hastaları mutsuz edebilmektedir.
Bu nedenle öncesinde ayrıntılı on görüşme nasıl bir görüntüye sahip olacağı ile ilgili hastanın bilgilendirilmesi önemlidir.
Kepce kulak estetiğinde eriyebilir ya da kalıcı dikişler kullanılabilir
İyileşme aşamasında erken donemden kulakta ekımoz, ödem ve şişlik görülebilir.
Baskılı pansumanlar ile bunun önüne geçilir ve kontrollerde pansuman acıldıgında yara yeri iyileşmesi kontrol edilir
Ayrıca baskılı pansumanlar saçlı deriye de bası yaptıgı ıcın hastalar oncesınde bu konuda uyarılmalıdır. Bası yeri nekrozu gelişmemesi acısından. Bu konusa hastaların da doktoru ile iletişim halinde kalması gerekir erken donemde.
İyileşme aşamasında yaklaşık 1 hafta sonra dikişler alındıktan sonra yaklaşık 2/3 ay boyunca kulak bandajı takılması önerilmektedir.
Yine takiplerde atılan dikişlerde açılma olduğunda uzun dönemde tekrarlayan küçük müdahalelerle 2. Bir ameliyat ihtiyacı gerekebileceği de hastalara söylenmelidir.

Kulak Estetiği Sonrası

Kulak estetiği sonrası komplikasyon riski oldukça düşüktür, ancak kanama ya da enfeksiyon gibi riskler her ameliyatta olduğu gibi mevcuttur. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir ve olası şişlik veya morluklar bir hafta içinde azalır.
Kulak estetiği ameliyatından sonra hastalar günlük aktivitelerine geri dönebilirler, ancak saç bandı kullanmaları önerilir. Saç bandı, kulakları koruyarak daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir.

Ameliyat sonrası iyileşme genellikle ağrısızdır. Ancak ağrı hisseden hastalara basit ağrı kesiciler verilebilir. Op. Dr. Eda Çabuk Horoz gibi uzman bir KBB doktoru tarafından yapılan kulak estetiği ameliyatı, hastaların doğal ve dengeli sonuçlar elde etmelerine yardımcı olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir