Rinoplastinin Faydaları Nelerdir?

Rinoplastinin Faydaları Nelerdir?

Estetik ameliyatlar içerisinde en çok tercih edilen ameliyatlardan biri olan rinoplasti halk arasında burun estetiği olarak da bilinir. Burunda doğuştan gelen sorunları, yaralanmalar ve travmalar sonrası oluşan şekil bozuklarını, solunum bozukluklarını düzeltmek için ya da daha estetik bir görünüşe sahip olma istemiyle insanlar tarafından tercih edilir.
Rinoplasti ameliyatı olmak için hekime başvuran insanlara öncelikle burun dokularının ameliyata uygun olup olmayacağına dair test yapılır. Rinoplasti ameliyatında sonra nihai istenen sonuç altı ya da on iki ay sonra olur.

Rinoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatlarında açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki çeşidi vardır. Hem açık rinoplasti hem kapalı rinoplasti laparoskobik yöntemlerle (anestezi uygulanarak) yapılır. Ameliyatın hangi yöntemle yapılacağını burunda meydana gelmesi beklenen değişikliğin boyutu, ameliyatı gerçekleştirecek hekimin deneyi ve yeteneği belirler.
Burunda yapılması planlanan değişiklik küçük bir değişiklik ise kapalı rinoplasti uygulanır. Burunda meydana gelecek değişiklik radikal bir boyutta ise açık rinoplasti uygulanır. Kullanılan iki yöntemle hastanın ameliyat sırasında acıyı hisetmemesi için anestezi uygulanır.

Açık Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Kullanılabilir?

Burunda nefes almayı zorlaştıran kıkırdak ve kemik yapıları için açık rinoplasti kullanılır. Burun delikleri arasında bulunan colummella adı verilen duvar benzeri yapı üzerinden burnu daha açık görme amacıyla cilt oradan kaldırılır. Burnun daha açık bir şekilde görülmesi cerrahın işini kolaylaştırmaktadır.

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Kullanılabilir?

Burun üzerinde yapılacak değişiklikler az ise ve burun ameliyatı olacak kişide solunum problemi yoksa kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilir. Kapalı rinoplasti burunda kesik atılmadan yapılır, işlem yapılan yer burun boşluklarıdır. Kapalı rinoplasti ameliyatı sonrası kesinlikle iz kalmaz.

Rinoplasti Ameliyatlarının İyileşme Süresi Uzunluğu Ne Kadardır?

Hastanın iyileşmesi yapılan operasyonun büyüklüğüne göre değişse de genellikle rinoplasti yaptırmış hastalar altı saat içinde dolaşmaya başlar. Altı saat içinde kusma davranışı ya da bulantı hissi yoksa hastaların yemek yemesine izin verilir. Ameliyat bittikten sonra burna tampon, burnun sırtına ise kalıp yerleştirilir. Tamponlar iki gün içinde çıkarken kalıplar yaklaşık bir hafta sonra çıkarılır. Okul ve iş hayatına hasta herhangi bir yan etki göstermemişse on gün içinde dönebilir.

Rinoplasti Ameliyatının İnsan Hayatına Katkıları Nelerdir?

Bir insana bakıldığında yüzde en çok dikkat çekilen noktası burnudur. Burnunu sevmeyen ve hoş bulmayan bir kişinin psikolojisi derinden etkilenmektedir. Hem estetik kaygılarla hem de sağlık sorunları sebebiyle her geçen gün rinoplastiye karşı istek artmaktadır.
Rinoplasti ameliyatının insan hayatına olumlu katkıları aşağıdaki gibidir:
• Daha estetik bir görünüm sağlamak
• Horlama sorununu minimum seviyeye indirmek
• Yüzün simetrisini göze daha hoş gelecek şekle getirmek
• Doğuştan gelen geniz eti gibi sorunları düzeltmek
• Sinüs problemlerini çözmek
• Solunumu almayı düzelterek hayattan alınan keyfi arttırmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir