Septorinoplasti

Septorinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı )

Burun estetiği sadece görünümü değil, aynı zamanda burun fonksiyonlarını da iyileştirmeyi amaçlar. Bu kapsamda, burun orta kısmındaki septum adı verilen yapıdaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi de önem taşır.
Septum deviasyonu, doğuştan gelen bir durum olabileceği gibi, sonradan edinsel nedenlerden veya travma sonucu da oluşabilir. Bu durum, burun boşluğunu ikiye ayıran kemik ve kıkırdak yapıdaki eğrilik veya şekil bozukluğunu ifade eder. Septum deviasyonunun düzeltilmesi, burun solunumunu kolaylaştırabilir ve burun estetiği operasyonunun başarılı olmasına katkı sağlayabilir.

Septorinoplasti Operasyonu

Op. Dr. Eda Çabuk Horoz’un uyguladığı burun estetiği operasyonunda genellikle açık rinoplasti tekniği tercih edilir. Bu teknikte burun ucunda zamanla çok fark edilmeyen bir iz kalabilecek şekilde iz kalmaktadır.
Operasyonda, burun yapısını oluşturan kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir. Bu süreç, sanat ve bilimin buluştuğu noktada gerçekleşir. Burun ucundaki düşüklük veya aşırı yükseklik, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun ucu ve burun deliklerindeki düzensizlikler düzeltilerek estetik bir görünüm elde edilir.
Operasyon sırasında burun solunumunu etkileyen deviasyon (burun orta duvar eğriliği) ve konka (burun etleri) gibi sorunlara da müdahale edilerek düzeltilir.
Yeni estetik şekil verildikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve üzerine 5-7 gün boyunca plastik atel yerleştirilir. Bu süreçte tampon kullanılır. Hastanın durumuna göre 3 – 5 gün kalabiliyor. Op. Dr. Eda Çabuk Horoz, burun estetiği operasyonunu bu şekilde uygulayarak hastalarına estetik ve fonksiyonel olarak başarılı sonuçlar sunmaktadır.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci, Op. Dr. Eda Çabuk Horoz’un burun estetiği operasyonları sonrasında dikkatle yönetilir. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilirler, ancak bazı durumlarda bir gece hastanede kalma gerekebilir.
Operasyon sonrası ilk 3-4 saatlik dönemde Hiloterapi maskesi kullanılarak yüzdeki şişlik, morluk ve ağrı, eski buz uygulamalarına göre çok daha az hissedilir. Soğutma işlemi 15-20 derece arasında sabit tutulurken, hastalar maskelerin sağladığı rahatlıkla kendilerini daha iyi hissederler.
Operasyondan sonra, eğer delikli silikon splint kullanılmışsa alınır ve hastalar burun üzerine konulmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş alabilirler. Burun deliklerine sıkmanız için iki farklı burun spreyi verilir (biri 1 hafta, diğeri 4 hafta kullanılır).
Operasyondan 2-3 gün sonra şişlik ve morluk en yoğun olduğu dönem olabilir, ancak bu hızla azalır.
Operasyondan 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar alınır. Ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin tamamen çözülmesi sağlanır.
Yaklaşık 7-9 gün sonra hastalar işlerine geri dönebilirler. Gerektiğinde burun masajı nasıl yapılacağı konusunda yönlendirme yapılır.
Eğer nefes alma zorluğundan dolayı burun etleri ve septumda müdahale edilmişse, operasyondan birkaç ay sonra burun tıkanıklığı normaldir.
Üçüncü haftadan sonra hastalar, operasyonun verdiği yeni şeklin farkına daha iyi vararak keyfini çıkarabilirler.
Burun son şeklini yaklaşık 6 ay-1 yıl içinde tam olarak alır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir