Sinüzite Ne İyi Gelir? Evde Tedavisi Mümkün Mü?

Sinüzite Ne İyi Gelir? Evde Tedavisi Mümkün Mü?

Sinüzit, burun boşluklarının etrafındaki havayla dolu olan cepçikler olarak adlandırılabilecek, tıbbi olarak sinüs ismi verilen kısımların enfeksiyon kapması hastalığıdır. Bu sinüs denen kısımların asıl görevi, burnumuzdan soluduğumuz havayı nemlendirerek ısıtmaktır.

Sinüzit Hastalığının Türleri

Sinüzit hastalığı genelde grip, soğuk algınlığı veya yaşanan bazı alerjilerden sonra meydana gelebilir. Sinüzit hastalığı toplamda 4 farklı şekilde kişilerde görülebilir.
Akut Sinüzit
Akut sinüzit hastalığı, genel olarak 4 haftadan kısa süren sinüs enfeksiyonu hastalığıdır.
Subakut Sinüzit
Subakut sinüzit enfeksiyonunun kişilerde görülen belirtiler genelde dört hafta ve sekiz hafta arasında sürer. Subakut sinüzit hastalığı süresinde akut sinüzit ve kronik sinüzit ile benzerlik gösterebilir.
Kronik Sinüzit
Diğer sinüzit hastalıkları boyunca 6 hafta-8 hafta boyunca hiçbir iyileşme göstermeyen veya gerileme gösteren hastalık durumlarıdır.
Tekrarlayan Sinüzit
Eğer 1 yıl boyunca üç kez veya üçten daha fazla kez sinüzit hastalığı atağı geçiriyor iseniz, sizdeki sinüzit türü tekrarlayan sinüzit olarak adlandırılıyor.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit hastalığına sebep olan pek çok sebep vardır. Bunlardan bazıları:
Burun Yapısı
Eğer sahip olduğunuz burun yapısında bazı anormallikler varsa bu anormal durumlar burnunuzdaki sinüsler bundan etkilenir ve bu etkilenme sonucu sinüzit olabilirsiniz.
Genişleyen Geniz Etleri
Eğer genzinizde bulunan geniz etleriniz bazı sorunlar sonucu genişlerse, bu da sinüslerinizi etkiler ve bu etkilenme sonucu sinüzit olabilirsiniz.
Dalış Yapmak ve Yüzmek
Eğer sürekli bir şekilde dalış yapmakla ve yüzmeyle ilgili sporlarla ilgileniyorsanız bu sporlar da sinüslerinizi etkiler ve bu etkiler sonucunda sinüzit hastalığına sahip olabilirsiniz.
Diş Enfeksiyonları Ve Diş Tedavileri
Dişlerinizde veya diş etlerinizde herhangi bir enfeksiyon olursa bu enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların tedavileri de sinüslerinizi dolaylı yoldan etkileyebilir ve sinüzit olabilirsiniz.
Burunda Yaralanma
Burnunuzda düşme veya çarpma veya herhangi diğer herhangi bir kaza sonucu yaralanma olduysa bu da sinüslerinizi etkiler ve sinüzit olabilirsiniz. Burnunuzda herhangi bir yabancı cisim sıkıştıysa bu da sinüslerinize zarar verebilir. 6-Sigara İçmek Ve Sigara Dumanına Maruz Kalmak Bu sebepler de sinüzit olmanıza sebep olabilir.
Evde Sinüzit Tedavisi
Eğer sinüzitiniz varsa, evde tuzlu su yaparak, naneli buhar uygulaması yaparak veya yemeklerde bol baharat kullanarak sinüzitinizi azaltacak bazı yöntemler uygulayabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir